
Преговори о минималној заради – ПОСЛОДАВЦИ ТРАЖЕ ДА СЕ ПРВО СМАЊЕ НАМЕТИ
Почетак преговора о минималној цени рада за наредну годину показао је, као и ранијих година, различите рачунице између стварног и могућег. Синдикати упозоравају да минималци не би смели остати испод линије сиромаштва, а послодавци да би повећање зарада без смањења намета могло озбиљно угрозити њихово пословање
Разговори у Социјално-економском савету о минималној цени рада за наредну годину већ је требало да одмакну пошто је 15. септембар крајњи рок за њено утврђивање. Првом састанку који је одржан у среду претходила је полемика која се углавном водила преко медија, а међу свим учесницима влада мишљење да зараде треба повећати, међутим не и сагласност око процента. Подсећамо да је недавно председник Србије Александар Вучић изјавио да ће минималне зараде ускоро бити повећане за осам до девет одсто, што значи да би зарада од Нове године била за 1.809,6 динара и износила би 24.492 динара, односно 24.655 уколико би повећање било за девет одсто. У Савезу самосталних синдиката Србије (ССС) могло се чути да то није довољно и да минималац не сме бити нижи од границе сиромаштва.
– Када би репер за минималну зараду у Србији био износ неопходан за минималну потрошачку корпу из маја ове године, то би значило да би минимална зарада била 36.000 динара, а цена радног сата 207 динара – рекао је за “Дневник” Горан Милић, председник СССВ и додао да би то било повећање од 59,2 одсто што је немогуће достићи, али би било фер у складу с нормама за егзистенцију запослених.
З. В.
Цео текст можете прочитати у штампаном издању или на www.novinarnica.net