
Кућа на селу (3) – ДРУГИ КОНКУРС ДО КРАЈА ГОДИНЕ
Села у Србији су све празнија, млади одлазе у градове у потрази за послом и извеснијом будућношћу. Због “беле куге” читава села нестају. Град Лозница је крајем прошле године упутио јавни позив за доделу бесповратних средстава брачним паровима за куповину куће са окућницом на селу, четири пара су се јавила, а два су имала потпуну документацију и добила су по милион динара. Ова мера градске управе има трајни карактер
Иако пољопривреда има значајан привредни потенцијал, она у Србији још увек није добила место које заслужује. Пољопривреда је у нашој земљи једна од ретких делатности која бележи суфицит у размени са иностранством и сигурно да постоје ваљани разлози, и економски и социјални, за динамичнији развој села где би млади видели своју шансу, међутим, недостаје већа подршка државе у афирмисању младих пољопривредника. Нажалост, од 4.700 села у Србији, чак четвртина је пуста. Због “беле куге” читава села нестају. Некада су сеоске школе биле пуне ђака, а сада их је све мање и многе школе су због тога затворене. Млади одлазе у градове јер, између осталог, сматрају да су им шансе да нађу посао много веће, као и могућност да заснују породицу. Радије одлазе у град где многи од њих раде за минималац него да остану на селу јер, како кажу, у садашњој ситуацији тешко да могу да живе од рада на земљи. Истичу да их не плаши толико тежак рад колико несигуран пласман њихових производа и ниске откупне цене, као и немогућност набавке нове механизације и значајнијег улагања у осавремењавање пољопривредне производње. У Холандији пољопривредници по хектару зараде више од 15.000 евра, а у Србији мање од хиљаду. Холандија извезе пољопривредне производе у вредности од 100 милијарди евра, а Србија тридесет пута мање. Наша земља је при томе квалитетнија, клима повољнија, људи вредни и ништа мање стручни, али …
Ретки су млади људи који остају на селу и поред свих препрека са којима се суочавају. Државна стратегија останка младих људи на селу не постоји мада надлежно министарство кроз разне видове субвенција настоји да помогне пољопривредницима. У стручној јавности влада неподељено мишљење да Србија греши што јурећи стране инвестиције пренебрегава могућност да већим улагањем у мала пољопривредна газдинства обезбеди њихов опстанак, већу запосленост и веће пореске приходе и на тај начин заустави даљи раст миграција и погубног демографског дефицита. Лозница је за мање од десет година изгубила десет одсто становништва, а процене демографа су да ће Србија до 2.050. године остати без чак два милиона становника.
Град кроз разне видове субвенција настоји да помогне пољопривредницима, а кроз улагања у инфраструктуру и да створи услове за квалитетнији живот на селу. Лозница је први град у Србији који је из буџета издвојио бесповратна средства намењена младим брачним паровима за куповину куће са окућницом до 50 ари на селу. У новембру прошле године Скупштина града је донела одлуку о издвајању пет милиона динара за ову намену. Градско веће је 12. децембра расписало јавни позив за куповину сеоских кућа са окућницим, и он је био отворен до 21. децембра. Интересовање је показало 50 парова из целе Србије, али само четири брачна пара предала су комплетну документацију за доделу бесповратаних средстава за куповину сеоских кућа са окућницом. Само два брачна пара испунила су све неопходне услове. Комисија за доделу бесповратних средстава доделила је по милион динара Ивану Јевтићу из Клубаца и Драгани Живановић из Горње Ковиљаче. За кућу на сеоском подручју неки од услова јавног позива били су да бар један супружник најмање три године има непрекидно пријављено боравиште на територији Лознице, да супружници нису старији од 40 година, а истакнуто је да предност имају здравствени радници, пољопривредни инжењери и техничари, као и ветеринари који би се у селима где купе кућу бавили својим занимањем. Кућу купљену уз помоћ града парови морају користити најмање 20 година од закључења уговора и не могу је отуђити у том периоду.
Град ће за ову намену у овој години издвојити шест милиона динара, а јавни позив биће расписан до краја године. У градској управи кажу да ова мера има трајни карактер и да ће висина бесповратних средстава за куповину куће са окућницом до 50 ари на селу бити утврђивана сваке године. Да ли је слаб одзив на првом конкурсу последица недовољне информисаности потенцијалних кандидатата, да ли нешто треба мењати у условима биће јасније после другог круга, али би и пре њега ваљало размислити о томе. Наравно, можда и најпре шта село данас може да понуди младим људима.
Е.Л.Н.
Пројекат подржава Град Лозница