Ново у ЛН – ПОСАО ЈЕ ВИШЕ ОД ПЛАТЕ (1)

Ново у ЛН – ПОСАО ЈЕ ВИШЕ ОД ПЛАТЕ (1)

Од овог броја у ЛН нова рубрика под називом “Посао је више од плате”. Објавићемо 13 текстова заснованих на свеобухватном сагледавању положаја особа са инвалидитетом  на тржишту рада у Лозници, идентификовању узрока и препрека у њиховом запошљавању као и на позитивним примерима из праксе. Колико је важна ова тема, сведочи и податак да на нивоу целе Србије само девет одсто особа са инвалидитетом има запослење

Иако је последњи попис становништва показао да у Србији живи око 580.000 особа са инвалидитетом, процена је да их је бар 200.000 више, од тога око 300.000 у радном узрасту. Од укупног броја,  само око девет одсто има запослење, што значи да је готово 90 одсто особа са инвалидитетом економски неактивно. У земљама ЕУ, у којима је, као и у Србији, удео особа са инвалидитетом у укупном броју становника осам одсто, стопа њихове запослености је далеко већа и износи око 50 одсто.

Међу особама са инвалидитетом најзаступљенији извор прихода је пензија (61,7 одсто) или спадају у категорију издржаваних лица (20,5 одсто, од чега  су 70 процената жене),  социјална примања има 4,9 одсто. Према истраживањима Центра за самостални живот инвалида Србије, проценат ОСИ испод линије сиромаштва је 62 одсто, а као основни узроци наводе се, између осталог, низак ниво образовања  и неадекватан избор занимања (половина има само основно или незавршено образовање) што онемогућава да буду конкурентни на тржишту рада.

Ништа боља ситуација није ни у Лозници у којој, по последњем попису, од 79.327 становника са инвалидитетом живи 6.530 особа, од тога 2.880 мушкараца и 3.650 жена.

Према подацима из Локалног акционог плана запошљавања за 2017. годину, на евиденцији незапослених коју води НСЗ, у Лозници је на бази података из октобра 2016. незапослено је 10.863 лица, од тога су 5.490 жене. Без претходног радног искуства је 3.540 особа, а 7.323 је са радним искуством. Више од годину дана посао чека 74,3 одсто или 8.070 лица, највише у старосној доби од 30 до 50 година, 46,6 одсто, преко 50 година 28,7, а млађих од 30 је 24,7 одсто.

Највећи број незапослених  има трећи и четврти степен стручне спреме (65,4 одсто), без струке је 24 одсто док је са вишом 226, а са високом 565 особа.

На евиденцији незапослених у Лозници пријављене су укупно 442 особе са инвалидитетом – НК 85, ПК 83, ССС 257, ВШС 9 и ВСС 8 лица. Међу њима је 307 мушкараца и 135 жена. До 30 година имају 64 лица, од 30 до 50 – 211 и преко 50 има 167 лица.

Кроз мере активне политике запошљавања у филијали Лозница током прошле године укупно су ангажоване 123 особе са инвалидитетом – три особе кроз програм самозапошљавања, десет кроз програм субвенција за теже запошљива лица, десет кроз програм субвенција дела зараде за особе са инвалидитетом, 86 лица било је укључено у програм јавних радова, две особе су користиле програм стручне праксе, а 12 особа је уључено у програм обука за тржиште рада.

Између октобра 2016. када је рађен ЛАП и октобра 2015. у Лозници је број незапослених званично смањен за 709 лица. То, наравно, не значи и да су сви добили посао пошто се са евиденције може отићи и репресивним мерама, као, на пример, уколико се незапослена особа не јави свом саветнику у одређено време.

Сви ови подаци указују на то да је у Лозници висока стопа незапослености и да се нова радна места тешко отварају. Тај проблем посебно погађа особе са инвалидитетом које су још оптерећене и предрасудама послодаваца да оне не могу да одговоре захтевима радног места, да често одсуствују са посла због боловања и да би отварање радног места за особе са инвалидитетом изискивало додатне трошкове.

Иначе, у Србији особе са инвалидитетом немају свој репрезентативни синдикат пошто не могу да испуне услов из Закона о раду о најмање 15 одсто запослених код послодавца.

За особе са инвалидитетом посао је више од плате јер радно место обезбеђује економску независност, поспешује лично остваривање и представља најбољу заштиту од сиромаштва, од кога су особе са инвалидитетом у великом ризику.

Е.Л.Н

Позив

Лозничке новости ће убудуће бесплатно објављивати мале огласе послодаваца који су спремни да запосле особе са инвалидитетом. Такође, бесплатни ће бити и огласи особа са инвалидитетом које траже посао.

Јавите се.

Пројекат подржава Министарство културе и информисања Републике Србије

 

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )