
Пројекат Подринског антикорупцијског тима и локалне самоуправе – ЗАИНТЕРЕСОВАТИ ГРАЂАНЕ ЗА ПЛАНИРАЊЕ БУЏЕТА
Подрински антикорупцијски тим и локална самоуправа у Лозници у току ове године спроводе пројекат чији је циљ да се грађанима приближе начини на које се локална самоуправа финансира и одређује средства за разне пројекте. Најбољи начин да се циљ оствари је организовање јавних расправа приликом планирања буџета
Ове године у петнаест градова у Србији међу којима је и Лозница, спроводи се пројекат који се бави учешћем грађана у финансирању локалне самоуправе. Пројекат се финансира из програма Уједињених нација за развој (УНДП) а спроводи Београдски центар за политичку изузетност у сарадњи са Подринским антикорупцијским тимом и локалном самоуправом.
– За нас ова тема није нова, са локалном самоуправом смо још прошле године остварили сарадњу и одржали низ јавних расправа. Мислим да се тај вид учешћа грађана показао као добар и да се на тај начин гради поверење између локалне самоуправе и грађана. Кроз овај пројекат ћемо покушати да ојачамо поверење и да грађанима приближимо начин на који се локална самоуправа финансира а потом и начине на који се одређују средства за разне пројекте у току године – рекао је прошлог петка на конференцији на новинаре Мирослав Мијатовић, истраживач Подринског антикорупцијског тима.
Како је рекао, за потребе овог пројекта у свих петнаест градова спроведено је истраживање које показује да грађани још увек мало знају о буџетском процесу. На питање зашто је то тако, 48 одсто испитаника сматра да је главни разлог незаинтересованости уверење да не могу нешто битно да промене у буџету.
Према речима Зорана Томића, начелника Одељења за финансије и локалну пореску администрацију, без обзира што је буџетска година тек почела, припреме за доношење буџета за 2018. су већ почеле. Влада РС, односно Министарство за финансије, 5. јула свим локалним самоуправама доставља фискалну стратегију за наредну буџетску годину и управо тада у свим локалним самоуправама крећу припреме за израду буџета за наредну годину.
– То је и датум када желимо да у процес доношења буџета укључимо пре свих кориснике буџета, затим невладин сектор и да у што већој мери, укључимо и грађане да би на основу њихових сугестија и потреба што боље испланирали расходе у буџету и задовољили потребе грађана. Мене је изненадио податак да 48 одсто грађана сматра да не може ништа да промени и да зато не долази на јавне расправе. Ми смо прошле године одржали неколико јавних расправа, пре свега у већим месним заједницама, Лешници, Бањи Ковиљачи, затим, у сали градске скупштине, и позивали преко медија грађане да дођу и да се упознају како се буџет града доноси, како се планира, где се троше средства, где се и на шта распоређују приходи који се у буџету налазе управо захваљујући тим грађанима, привредницима – истакао је Томић.
Како каже, и ове године ће наставити са таквом праксом, већ од 5. јула Одељење за финансије локалне самоуправе до 1. августа свим директним корисницима ће доставити упутство за израду буџета за наредну годину а 1. септембар је рок када они треба да доставе своје финансијске планове.
– Лозница је један од првих градова у Србији који има и буџетског инспектора и интерног ревизора, што је још један корак ка транспарентнијем буџету. Видећемо какве ће ефекте то имати у наредним годинама – истакао је Мијатовић.
В. Мићић