
ВРЕМЕНСКЕ ПРИЛИКЕ НИСУ ИШЛЕ НАРУКУ РАТАРИМА – Пшенице мање него лане
Временске прилике јесенас нису биле повољне тако да је засејано мање пшенице него претходне године. Усеви из оптималне сетве у добром су стању, док ће велики број парцела из касније сетве највероватније бити пресејан. Половином априла почеће пролећна сетва, а за сада има довољно семена и ђубрива
За мање од месец дана почеће пролећна сетва и у току су припреме за овај важан посао. Пољопривредници настоје да добро обраде земљиште и на време набаве потребне количине семена и ђубрива.
Прошла година била је рекордна у ратарској производњи. Пшеница, али и кукуруз родили су као никада раније. У Лозници, Малом Зворнику, Крупњу и Љубовији под пшеницом је било пет хиљада хектара, а просечан принос кретао се од пет до осам тона по хектару, а квалиет је био много бољи него ранијих година.
Нажалост, то се ове године неће поновити. Под пшеницом је много мање парцела, око 3.100 хектара и биће добро ако просечан принос не буде испод пет тона по хектару. Више је разлога због чега је јесенас хлебним житом засејано мање површина, а најважнији су прошогодишња ниска откупна цена и неповољне временске прилике у време сетве. Сетва у октобру је најбоља, али сејало се и у новембру, па и у децембру што ће се сигурно неповољно одразити на приносе.
– Принос у границама просека може се очекивати на парцелема које су засејане у оптималном агротехничком року. Подбачаја ће бити код касније засејаних површина, али надамо се да просек неће пасти испод пет тона по хектару. Има усева који су у изванредном стању, али и оних који се због касније сетве још нису убокорили, а то ће сигурно утицати на квалитет зрна и принос. Остала стрна жита засејана су на 1.500 хектара и њихово стање је задовољавајуће. Март је веома важан за пољопривредну производњу и сада се одлучује да ли ће усеви из јесење сетве бити пресејани. Ако дође до тога, највероватније ће један део бити пресејан јарим житима, док ће на осталим парцелама бити засејан кукуруз, крмно биље и индустријске биљке – каже Душан Деспотовић, дипломирани инжењер ратарства.
Усеви под крмним биљем, а пре свега под луцерком, детелином и травним смешама добро су пребродили зиму, на већини парцела су на време прихрањени, и налазе се у добром стању. Тамо где прихрана није обављена, стручњаци препоручују ђубрива са мање азота.
Половином априла, уколико то временске прилике дозволе, требало би да почне сетва кукуруза, традиционално најзаступљеније ратарске културе на овом подручју. Пољопривредници су већ почели набавку ђубрива и семена којих у пољопривредним апотекама за сада има у довољним количинама.
– Семе мора да буде оригинално и декларисано јер без тога нема високих приноса. Обавезно треба проверити податке са декларације о клијавости семена која не би смела да буде мања од 90 одсто. Све испод тога касније може довести до тога да због слабог ницања биљака пољопривредници морају те парцеле да пресеју. Уколико се планира сетва на већој површини (десетак хектара), обавезно треба сејати хибриде из бар две различите групе зрења – саветује Деспотовић.
Он поручује пољопривредницима да не беже од нових хибрида и да би било добро да их испробају на својим парцелама јер најновији хибриди имају и најквалитетније семе.
За сетву силажног кукуруза треба користити наменске хибриде јер они и дају највећи принос. Ако их не буде довољно, могу се сејати и други хибриди раније или касније групе зрења који дају велику количину зелене масе. Не би требало, а то је у последње време постала пракса, за силирање остављати лошије земљиште јер то неће донети квалитет, нити високе приносе.
Деспотовић каже да се парцеле за пролећну сетву морају добро припремити, а ђубрење обавити квалитено. Подсећа да семе мора бити декларисано и да му није истекао рок, као и да за заштиту биљака обавезно треба консултовати стручњаке.
В. Ст.