
У РАЂЕВИНИ – Сува шљива на старински начин
Ових дана је у домаћинству Мирка Петковића из Доњих Брезовица почело сушење шљиве. Он то ради на стари, традиционални начин, на букова дрва и уз помоћ дрвених леса, а према његовим речима, тако осушена шљива много је лепша и укуснија него она у индустријским сушарама.
– Ову сушару сам урадио за себе, али овде шљиву суше и моје комшије и пријатељи. Направљена је на стари начин, све је на дрва, природно, а капацитет сушаре је од 300 до 400 килограма, што зависи од крупноће плода. Сушим око 400 килограма шљиве за себе, а сада су то “чачанска родна” и “пожегача”. Оваква шљива се користи током целе године, за компот, колаче или се једе сама, а дуго траје и још имам лањске која може да се употреби. У селу већ 30 година нема више ниједне овакве сушаре, комшија има једну већег капацитета, али има струју и вентилаторе, а људи, иначе, хоће овако сушену шљиву јер је лепша него она са модернијих сушара – каже Петковић.
Када стави пун капацитет, шљива може да буде сува за 26 до 30 сати, а за то време мора да се прати “рад” сушаре. Петковић објашњава да се топлота подиже постепено и да се мора пазити да шљива не изгори јер онда постаје горка и од ње нема ништа. Није мерио колико степени постиже у сушари, али из искуства зна када је посао готов. Ових дана суши шљиве са својим пријатељима, а оне ће, када посао буде готов, бити спаковане у вајате и магазе и бити права посластица кад снегови покрију Рађевину. Суве шљиве нису баш много популарне и честе на нашим трпезама и углавном се користе као помоћ код опстипације, иако она има много шира лековита својства. Оне штите од многих болести, од штетног утицаја слободних радикала штите мозак, помажу и код превенције као што су кардиоваскуларне болести и канцерогена обољења, дијабетеса типа 2 и гојазности, смањују холестерол, поспешују здравље костију и смањују ризик од остеопорозе. Према недавним истраживања, шљиве су најефикасније воће и за јачање костију јер су веома богате флавоноидима и фенолима, а издашан су извор витамина К и бета каротена чији редован унос чини људе срећнијима.
Све у свему, много је разлога зашто треба јести више сувих шљива, које нас неће само засладити већ су и много здраве, а посебно ако су осушене онако као што су то радили наши стари.
Т.М.С