
АЗИЛАНТИ ПУТ НАДЕ И ПАТЊЕ – Ванредне мере за ванредну ситуацију
На самиту Европска унија и Западни Балкан у Бриселу договорено да се дуж пута миграната од Грчке преко Западног Балкана и чланица ЕУ успостави 100.000 места за збрињавање избеглица, а од тога 50.000 места биће на Западном Балкану. Лидери су се обавезали да ће обезбедити привремена склоништа, храну, здравствену заштиту и адекватне санитарне услове
Са првим хладним данима свет се суочио са потресним сликама људи и деце у непрегледним колонама избеглица на путу ка земљама ЕУ, али и са могућом хуманитарном катастрофом на прагу зиме. Поред тога, избегличка криза додатно је пореметила односе у региону отварајући бројна питања и међу земљама развијеније економије. Због тога су се протеклог викенда у Бриселу састали званичници 11 европских земаља и представници Пограничне агенција ЕУ – Фронтекс и договорили заједнички план акције за суочавање са миграционим токовима на западном Балкану. Састанак је организован на иницијативу немачке канцеларке Ангеле Меркел, како би се ситуација дуж руте кретања миграната довела под контролу уочи зиме.
Према договореном плану о збрињавању сто хиљада миграната уз помоћ Уједињених нација, на територији Грчке требало да буде распоређено 50.000, а толико и у прихватним центрима дуж руте која води преко западног Балкана према Аустрији и Немачкој.
Председник Европске комисије Жан-Клод Јункер, поручио је да земље погођене избегличком кризом морају да разговарају једна са другом, да сарађују како би избеглице дуж граница биле третиране не хуман начин и како би се избегла хуманитарна трагедија у Европи.
– Једини начин да се ситуација стави под контролу јесте успорити прилив миграната. Политика слања људи у суседне државе мора престати. Желим да будем јасан: мигранти се морају регистровати, а ако тога нема, нема ни њихових права. Сви учесници самита су се сагласили пре свега да деле информације о протоку миграната, а као друго, да се уздрже од предузимања једностраних одлука, рекао је Јункер после самита.
Немачка канцеларка Ангела Меркел рекла да је циљ састанка био ублажавање патњи избеглица дуж такозване балканске руте и да су се лидери обавезали да ће им обезбедити привремена склоништа, храну, здравствену заштиту и адекватне санитарне услове.
– Сви смо обавезни да поштујемо хуманитарне, људске вредности, јер смо потписали Женевску конвенцију о избеглицама, али слике које смо видели последњих дана не одговарају тим вредностима. Мигрантска криза је један од највећих лакмус тестова са којим се Европа икада суочила, истакла је Меркелова.
Договорено је и да Грчка, Македонија и Албанија пооштре контролу над својим спољним границама као и активирање акционог плана ЕУ и Турске о реадмисији. Значајну улогу добила је погранична агенција ЕУ-Фронтекс која ће преузети регистрацију избеглица у Грчкој, надгледање граничних прелаза Србије и Хрватске, док ће 400 полицајаца бити распоређено у Словенији, кроз наредних недељу дана.
Поред заједничког управљања миграционим токовима, управљања границама и борбе против кријумчарења и трговине људима, потписнице су се обавезале и на информисање избеглица и миграната о њиховим правима и обавезама и надгледање примене свих договорених мера.
Да ли су ово довољно “ванредне мере за ванредну ситуацију”, како је разлоге за самит дефинисала Ангела Меркел, остаје да се види.
Зима је на прагу, а колоне све дуже. Према подацима МУП-а у Србији су од почетка године регистроване 308.194 избеглице. Званичници Србије поручили су да су спремни за отварање нових прихватних центара.
З. В.
Крај пројекта