Без посебног вида помоћи – У Центру за социјални рад нису предвиђене посебне услуге намењене особама са инвалидитетом, они се третирају као и друге категорије становништва којима је социјална помоћ неопходна. Видови помоћи су, између осталих, смештај у у
У Центру за социјални рад нису предвиђене посебне услуге намењене особама са инвалидитетом, они се третирају као и друге категорије становништва којима је социјална помоћ неопходна. Видови помоћи су, између осталих, смештај у установу социјалне заштите, посебна новчана накнада, помоћ у кући…
– Жао ми је родитеља који имају децу са посебним потребама и који су у обавези да буду поред свог детета јер ми немамо могућност да пружимо неку другу услугу осим смештаја у установу социјалне заштите или хранитељску породицу. Дакле, није предвиђена посебна категорија помоћи родитељима деце која имају сметње у развоју као ни за одрасле особе са инвалидитетом – каже за ЛН Сања Грујичић, руководилац службе за заштиту деце и младих у лозничком Центру за социјални рад.
Она напомиње да је у Дневном боравку „Сунце“, које је намењено деци са сметњама у развоју, смештено петнаесторо деце колико је и предвиђено, и да је одбијен велики број захтева који родитељи подносе за пријем њихове деце у ову установу. У боравку чије је радно време до три сата поподне, запослена су само два стручна радника и један помоћни радник на пола радног времена.
Према речима Раденка Исаковића, руководиоца правне службе, посебну новчану накнаду у износу од 14 и по хиљадада динара може да оствари родитељ који брине о детету најмање петнаест година и то када испуни услове за пензију. Ово право тренутно је остварило десетак родитеља. Такође, дете са инвалидитетом може да оствари новчану социјану помоћ уколико оно, али и његова породица, испуњавају одређене услове прописане законом.
– Право на туђу негу и помоћ особа са инвалидитетом може да оствари уколико Центру поднесе захтев који ми прослеђујемо комисији Пензијског и инвалидског осигурања и она нам касније доставља налаз да ли постоји потреба за туђом негом и помоћи на основу којег издајемо решење – каже Исаковић.
Особе које физички или психички нису у стању да живе самостално у својим кућама без помоћи других људи а немају ни чланове домаћинства који би се бринули о њима, Центру за социјални рад могу да поднесу захтев за пружање помоћи у кући. У лозничком центру тренутно има око тридесет корисника овог вида помоћи, а како нам је рекао Мирослав Степановић, директор ове установе, међу њима има и тешко покретних.
– Овај вид помоћи пружају четири геронто- домаћице и то особама које живе у Лозници, Бањи Ковиљачи, Градилишту и Крајишницима. Зависно од уговора које су склопиле са нама, услуге се пружају свакодневно, два или три, највише пет пута седмично, код већине корисника два пута седмично по два сата. Цена је 150 динара по сату а у партиципацији услуга не учествују само корисници који примају новчану совцијалну помоћ. Старим, немоћним, међу којима има и инвалидних лица, потпуно непокретних, помоћ се пружа, између осталог, приликом одржавања личне и хигијене стана, обављање кућних послова, припрема и достава хране, плаћање рачуна, при одласку лекару, загревању просторија, при кретању по стану и дворишту – наводи Степановић.
Он истиче да би мрежа геронто-службе требало да се прошири ван градског подручја где има доста старих, болесних који нису способни сами да живе. У служби постоје сви услови за проширење па и за дуплирање броја корисника, али то зависи од могућности локалне самоуправе која финаснира овај вид помоћи.
Служба за помоћ у кући има велики значај јер код корисника умањује осећај социјалне изолованости, маргинализованости, усамљености и беспомоћности. На основу анкете спроведене у овој установи, општи утисак је да су корисници задовољни радом геронто- домаћица са којима су изградили однос пун поверења.
В. Мићић