ПРЕМА ПОКАЗАТЕЉИМА ТУРИСТИЧКОГ ПРОМЕТА – СПЕЦИЈАЛНА БОЛНИЦА НОСИЛАЦ ТУРИЗМА

ПРЕМА ПОКАЗАТЕЉИМА ТУРИСТИЧКОГ ПРОМЕТА – СПЕЦИЈАЛНА БОЛНИЦА НОСИЛАЦ ТУРИЗМА

jokic

Бања Ковиљача главно је одредиште туриста који у лозничком крају бораве више дана, а нешто више од 90 одсто њих гости су Специјалне болнице за рехабилитацију. Туризам је један од стубова развоја града, а резултати показују да га ова установа готово сама носи

Туризам је један од стубова развоја Лознице, а према прошлогодишњим статистичким подацима, његових 90 одсто чини Специјална болница за рехабилитацију “Бања Ковиљача”. Иако се део прихода од туризма остварује и изван Ковиљаче, она је главно одредиште оних који у лознички крај не долазе само на излет. Према подацима Републичког завода за статистику, протекле године у Бањи Ковиљачи остварено је укупно 149 и по хиљада ноћења, а др Александар Јокић, помоћник директора Специјалне болнице, каже да их је у тој установи било готово 136 хиљада.

– То је Бањи Ковиљачи донело 645 милиона динара, скоро 20 више него претходне године, упркос двема поплавама и прекидима у раду до којих су довеле. Гости су продужили боравак у нашој установи на нешто више од 15 дана, у односу на 14 колико је било годину дана раније. Простора за унапређење туризма у Ковиљачи има, али нема садржаја који би привукли госте. Туризам је најбрже растућа грана, специјалне болнице јесу носиоци посла у свакој бањи, али здравствени туризам доноси много мање него што би неки други његови облици могли. Нама у Ковиљачи лечилишта не недостаје у понуди, али нам недостају други садржаји и то нису само наша запажања, већ пре свега наших гостију. Све што се изван болнице може понудити нашим гостима, нама није конкуренција, већ само допуна. И наши би гости били задовољнији ако би поред лечења и велнеса имали могућности да посећују концерте, аква-парк, да могу на пецање или на бициклистичку туру, па макар да постоји пешачка стаза до Лознице. Многи би отишли на Гучево да тамо оставе новац – каже др Јокић додајући да установа сваке године закупљује одређене смештајне капацитете, сопствене ће проширити приликом изградње друге фазе велнес центра, али указује и на то да су капацитети лечилишта као таквог ограничени због чега је потребно да се у Бањи развијају  и други садржаји.

Иако такве податке статистика не даје, може се претпоставити да је и већина, или бар велики број оних који су у Ковиљачи боравили изван Специјалне болнице, ту заправо била управо због коришћења њених услуга. Ова установа доста улаже у развој, годишње се око 30 милиона уложи у одржавање зграда и исто толико за инвестиције у опрему, а постављање соларног система донело је велику уштеду. На крају прошле године, према речима др Јокића, установа није имала ни динара дуга по кредитима. Такви резултати и убедљиво лидерско место на туристичкој мапи Лознице разлог су због ког у Специјалној болници желе да буду укључени у доношење одређених одлука.

– Да нас неко пита, постојали би саобраћајни знаци који воде до Бање Ковиљаче. На кружном току у центру Лознице постоје и за Текериш, и за Бању Бадању, Зајачу па чак и за Шабац, али не и за Ковиљачу. Тако је и на кружном току код Полицијске станице, а исти случај је и на изласку из Лознице. Не треба прво ићи на крупне пројекте, боље је кренути од ситнијих, поставити саобраћајну сигнализацију, закрпити рупе на путу, имати белу линију, немати псе луталице, дивљу продају… Свако би требало да ради свој део посла и заједнички ћемо остварити бољитак. Лепо је имати сређен центар Бање, али он мора бити повезан са суседним местима пристојним путевима јер нам туда долазе гости – објашњава др Јокић.

Специјална болница је и прилика за запослење младих. Ван сезоне ова установа има двестотинак запослених, а током сезоне их буде и до 300. Прошле и ове године не могу да запошљавају због забране, али се надају да ће им то бити омогућено јер су наговештаји са Сајма туризма у Београду такви да ће бити доста посла, а то отвара могућност за рад од 80 до стотину младих.

Чесма

Пацијент који је у Бањи Ковиљачи био као дете, прошле године је боравио у њој на лечењу, а Специјалној болници даровао је фотографију чесме краља Петра Првог Ослободиоца из времена његовог првог доласка.

– Запањио се када је видео како чесма изгледа данас, али ради смо да то променимо и да јој вратимо првобитни сјај тако да постане нови-стари симбол нашег парка. Пре два месеца упутили смо Дирекцији за развој и управљање Бањом Ковиљачом молбу да затражи дозволу од Завода за заштиту културе да одобри обнову чесме и очекујемо позитиван одговор. Ипак је ово краљевска бања и све што имамо, осим наше нове зграде, оставили су нам они, баш као што ћемо и ми ово што радимо оставити следећим генерацијама – каже др Јокић.

Н. Т.

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )