ПОЉОПРИВРЕДА – УСЕВИ У ДОБРОМ СТАЊУ
Јесенас је у Лозници, Малом Зворнику, Крупњу и Љубовији озимим стрним житима засејано око 4.700 хектара. Најзаступљенија је пшеница са 3.100 хектара, под јечмом је 800, тритикале је засејан на 700, а раж и овас заузимају мале површине – укупно око стотину хектара.
– Тренутно стање ових усева је задовољавајуће. Усеви посејани у октобру налазе се у фази бокорења, док ће они који су засејани касније у фази бокорења бити крајем фебруара, односно почетком марта. По том редоследу и треба прихрањивати биљке. Прво оне које су се већ убокориле, а касније биљке које имају два до три листа. Прихрана је у току, а користе се минерална хранива са доста азота као што су уреа, КАН, АН, а могу се користити и мешана минерална. Уреа се примењује кад је температура земљишта од 5 до 7 степени јер се на тој температури активира азот из ђубрива. АН се обично користи почетком марта и у другој прихрани пред влатање. Код примене урее и АН-а треба бити обазрив јер нису предвиђени за кисела земљишта. КАН се може користити и на киселим земљиштима током марта у другој прихрани – каже инжењер Душан Деспотовић из лозничке пољопривредне станице “Пољосавет”.
Уколико у основној обради земљишта и сетви није коришћено НПК ђубриво, оно се може додати у прихрани, али мора се водити рачуна о количинама. Превише овог хранива може да доведе до полегања усева. Пракса је показала да је боље биљке прихранити у три пута него да се планирана количина ђубрива биљкама да одједном. Другу и трећу прихрану требало би комбиновати са средствима за заштиту биљака.
По обављеној прихрани биљака, требало би почети са припремом усева за пролећну сетву. На овом подручју сваке године кукурузом се засеје више од 21.000 хектара, а сојом до 2.000 хектара. У пролећној сетви и ове године ће бити заступљени јара пшеница и јари јечам, као и луцерка.
Предстојећа сетва не би требало да буде скупља од прошлогодишње пошто семенски материјал и минерална ђубрива нису мењали цену, док је гориво појефтинило.
В. Ст.