КУЋИ МИЛАНА ПЕРИЋА ПРЕТИ КЛИЗИШТЕ – СВАКОДНЕВНИ ЖИВОТ У СТРЕПЊИ

КУЋИ МИЛАНА ПЕРИЋА ПРЕТИ КЛИЗИШТЕ – СВАКОДНЕВНИ ЖИВОТ У СТРЕПЊИ

KLIZZISSTE

Клизиште које су покренуле прошлогодишње мајске кише поново прети кући Милана Перића у Бањи Ковиљачи. Клизиште дошло на мање од пола метра од куће која, ако склизне, може угрозити и неколико објеката испод домаћинства Перића

Милан Перић из Бање Ковиљаче, у насељу изнад “старе пруге”, од маја прошле године стрепи од кише јер свака може да покрене клизиште и са брда му кућу “спусти” неколико метара ниже. Уколико би се то десило, осим његове било би угрожено и неколико комшијских кућа испод ње, јер би клизиште лако могло направити домино ефекат.

До Перића се може једино пешице, поред комшијине куће коме се тераса са подрумском просторијом одвојила од куће и клизнула низ падину, подзида је испуцала, а земља је претећи “зинула”. Клизиште је дошло на мање од метра од Перићеве куће  коју озбиљно угрожава и она сваког часа заједно са брдом може кренути наниже и променити своју надморску висину.

– Сада је клизиште од комшије до мене кренуло ка мојој кући и земља тоне испод ње. Комшијина бетонска тераса већ се одвалила неколико метара, бетон је испуцао на све стране, пукотине су свуда по зидовима моје куће и ситуација није добра. Проблем додатно усложњава то што је овде велика висинска разлика и моја кућа угрожава још пет кућа испод, али и оне изнад моје, уколико све ово крене надоле. Стрепим шта ће бити и од мајских киша, чим почну падавине обилазим терен, гледам има ли нових пукотина и надам се да ће кућа остати на свом месту. Из кризног штаба су долазили и говорили да супруга и ја напустимо кућу, али куда да идемо? Остали смо овде и надамо се некој помоћи да се терен санира. Ако се овако настави, ускоро нећу имати ни стазу до куће  – прича Милан, док показује попуцале бетонске плоче и трагове клизишта око куће.

Према његовим речима, последње кише покренуле су ново клизиште у шуми изнад овог насеља. Перић каже да, иако је предао папире и добио другу категорију, од предвиђених 200 хиљада још није добио ни динара.

– Надам се да ће надлежни реаговати и пробати да санирају клизиште које угрожава више кућа у овом насељу.  Мислим да је решење да се изнад кућа које су ниже од моје уради подзида у дужини од педесетак метара, па онда каскадно још неколико ка мојој. Треба да дођу стручњаци и утврде да ли је ово активно клизиште, може ли се у тлу наћи неки ослонац и онда урадити ојачања, наћи неко техничко решење да се клизање заустави.  Велики је то и скуп посао,  а без помоћи са стране ништа се не може урадити – каже забринуто.

Перић се са клизиштима бори три деценије, прво је било 1984, а онда и пре девет година. Тада је прорадило клизиште које је повукло подрумску просторију одвојену од његове куће. Земља је напунила просторију, горња плоча је кренула, а главни проблем је што су на нешто више од седам метара испод “одметнутог”’ подрума стајале две комшијске двоспратне куће. Тада је сајлама увезао бетонску плочу, а касније је добио помоћ државе од 170.000 динара и успео да санира стање.  Од маја се поново пати са клизиштем и стрепи, спава на опрезу и моли се да лепо време потраје што дуже јер би нова јача киша или ”јачи” снег могли да им донесу велике проблеме.

Тихомир Ђукић, председник градске комисије за клизишта, каже да на подручју града има око 400 клизишта.

– Очекујемо да почетком марта дођу геолози из Београда  и утврде стање на терену, не само код Перића, већ и на осталим  клизиштима. Стручњаци треба да виде где, шта и на који начим може да се уради и то је велики посао – каже он.

Т.М.С

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus (0 )