ПРАВЕ АУТО- МОТО СТАЗУ У ЛОЗНИЦИ – МОТОДРОМ НА 92 ХЕКТАРА
Радови би требало да почну за око годину дана, а циљ је да пројекат буде завршен за три године. Сама стаза кошта око три и по милиона евра, а цео пројекат биће грађен на локацији од 92 хектара. Према речима заменице градоначелника Ранке Живановић Марковић, овај пројекат значиће много за Лозницу
Меморандум о сарадњи за реализацију пројекта изградње ауто-мото стазе у Лозници потписали су у уторак представници Града Лознице, предузећа “Мотодром” и Мото-савеза Србије. На првој ауто-мото стази у Србији, по ФИА и ФИМ правилима, прво велико такмичење као што је европско првенство могло би, како се сада процењује, бити одржано за четири године, речено је после потписивања у пуној скупштинској сали у присуству директора јавних предузећа и бројних мотоциклиста.
Према речима заменика градоначелника Ранке Живановић Марковић, овај пројекат значиће много за Лозницу, а “пратиће га транспарентност у свим сегментима и сваки грађанин, у сваком тренутку, може видети шта се ради са државном имовином”.
– Потписивање меморандума о сарадњи значи да је Лозница град који испуњава све услове и добио је овај пројекат. Ово је прва таква стаза не само у Србији, него и на простору бивше државе и имаће неопходне европске и светске лиценце. То значи да ће се овде одржавати трке европског карактера и да ће привући много гостију. Тако ћемо пунити наше туристичке капацитете у Бањи Ковиљачи и Лозници која ће коначно по нечему бити препознатљива за неко ново доба, а не само по пропалој “Вискози”. Очекујемо значајну привредно ланчану реакцију као и међуграничну сарадњу са Републиком Српском. Пројекат је вишеструко значајан јер отвара приступ ИПА фондовима, али има значај за целу Србију те очекујемо и велику заинтересованост и помоћ државе – рекла је она.
Према њеним речима цео пројекат биће рађен на површини од 92 хектара на локацији ергеле, (ПД “Гучево” прим. аут) радови би почели отприлике за годину дана.
– Сама стаза кошта око три и по милиона евра, а паре долазе са стране, 90 одсто су страни инвеститори. То је озбиљан, велики пројекат и очекујем посвећеност свих нас да искрено радимо на томе и верујем да имамо и вољу за то. Ово је замајац који ће по процени свих релевантних учесника у пројекту довести до привредног препорода целе Лознице. Цео компекс је државна својина и води се као пољопривредно земљиште на коришћењу града Лознице и нема сметњи у имовинско-правном смислу – каже Живановић Марковић.
Директор предузећа “Мотодром” Милутин Анђелковић, каже да Лозница има рок од 60 дана да усвоји све неопходне планске акте, после тога иде се на формирање заједничког тима и потписивање уговора за јавно-приватно партнерство између свих данашњих потписника. Онда следи шест месеци за израду пројектне документације, следећих шест месеци иде се на затварање финансијске конструкције за прву стазу и изградња стазе за такмичење са пратећим садржајем. Следеће две фазе су тренинг центар за ауто спорт, који ће користити Агенција за безбедност саобраћаја као и тренинг центар за МУП и војску где би они вежбали ескот пратњу и вожњу по граду, а таква стаза не постоји у региону.
– Ово је пројекат изградње ауто-мотодрома за све категорије до испод формуле 1. по правилима европске и светске мото и ауто-федерације. То ће бити мултифункционална стаза у погону 365 дана у години, а не стаза где се такмичења догађају једном или два пута годишње. Лозница је изабрана због свог географског положаја, близине границе, и што је најважније климатских услова, односно броја сунчаних дана у години, и туристичких капацитета. Иначе, на нивоу неког средњег европског такмичења у једном дану дође сто хиљада посетилаца. Рачунамо да би велико такмичење, попут европског првенства могло да се одржи за четири године – каже он.
Ту ће се наћи спид веј, мотокрос, брзински мотоциклизам као и аутомобилизма и важна је подршка Министарства спорта да се то подигне на ниво националног интереса, каже генерални секретар Мото-савеза Србије Божидар Михајловић.
– Циљ је да се пројекат заврши за три године од почетка радова. Стаза ће имати четири хиљаде метара, по свим стандардима, просечну ширину од 13 до 15 метара, са зонама излетања од 50 до 70 метара, а према свим критеријумима мора да има и хелиодром – казао је он уз похвалу Лозницу што је препознала вредност оваквог пројекта.
Т.М.С