МЕЂУНАРОДНИ ВОЛОНТЕРСКИ КАМП У КРУПЊУ – ДА ЈЕ ВИШЕ ВРЕДНИХ
Први међународни волонтерски камп отпочео је у понедељак у Крупњу. Неколико младих из Србије и иностранства чисти дворишта, а придружују им се и добровољци из околине
Два месеца после катастрофалних мајских поплава доста тога у Крупњу још увек није очишћено па ни нека дворишта у центру града. Учесници првог међународног волонтерског кампа који је у понедељак почео у овом месту дошли су да помогну и одмах после отварања дохватили су се лопата. Камп је организовао Волонтерски центар Војводине (ВЦВ) у сарадњи са крупањском Канцеларијом за младе (КЗМ) и лозничким УГ “Светионик”, ресурс центром Министарства омладине и спорта, а вођа кампа је Пољакиња Марта Семењац из ВЦВ.
– Битно је да у оваквим ситуацијама увек буде оних који желе да помогну и зато сам дошла. Поплаве су приказиване и на пољској телевизији, што ме је подстакло да дођем, али мислим да би још требало радити на информисању како би више људи дошло да помогне. Чудно ми је да нема више волонтера, али битно је да је камп отворен за све који желе да помогну и зато их све позивамо да нам се придруже – каже на одличном српском језику Марта, студенткиња српског и украјинског.
Осморо младих из Европе и Србије са мајским догађајима упознао је Драган Ћукић, координатор КЗМ, обавестивши их да још увек има, углавном старачких домаћинстава, која нису очишћена и до којих механизација не може доћи. Волонтери су првог дана очистили двориште крупањске Управе за трезор Министарства финансија, а посао су почели и пре него што је било планирано, нестрпљиви да се оконча формално отварање кампа у сали Скупштине општине. Међу волонтерима стасом крхка, али на делу вредна Италијанка Џералдин Гели која је првих 16 година живота провела у Њујорку, а последње четири је у Риму. Римљанку је до крупањског блата довела жеља да допринесе опоравку српске вароши.
– Видела сам на вестима шта се овде догодило и то ме је дубоко потресло зато што се исто тако догодило у Италији, а ја тада нисам отишла да помогнем. Док сам путовала аутобусом непрекидно сам гледала кроз прозор и приближавајући се видела како расту размере штете. Био је то ружан осећај, али сам се истовремено осећала добро зато што долазим да помогнем – каже ова студенткиња комуникације и медија.
Заменик председника општине Крупањ, Предраг Марјановић каже да ће волонтери помоћи у чишћењу, али да вредност њиховог чина није толико велика у практичном смислу колико у развијању духа заједништва који је дуго био запостављен. Добро је, сматра, да се млади окупе и раде нешто корисно за друштво јер је будућност у њиховим рукама. Лопате се латио и Словенац Жига Шуштарић (30), шумарски инжењер који је напустио посао у фабрици да би помагао на словеначким еко-фармама.
– Док сам гледао поплаве на вестима, није ми пало на памет да помажем, али је онда један колега са еко-фарме морао напустити Словенију и вратити се поплављеној кући у Босну и тада сам помислио да бих могао помоћи. Овде сам се најпре разочарао зато што нас нема више, али када сам чуо да ће се придружити и локални волонтери, мислим да би могло бити користи од нашег рада – каже Жига.
У Крупањ ових дана на једнодневно учешће на кампу долазе млади добровољци из Лознице и Богатића, а раде и Рађевци. Учешће локалне омладине од великог је значаја, не само због посла који ће обавити, већ пре свега стога да се не би понављала ружна слика од првог дана кампа. Тада су, док су странци и млади из других градова Србије радили у дворишту преко пута зграде општине, баште суседних кафића биле препуне Крупањаца који су опуштено ћаскали пијуцкајући хладна пића под сунцобранима. Кампу се могу придружити до 26. јула, а свој Крупањ могу чистити док се поново не засија у пуној лепоти.
Н. Т.