ХТП ТРАЖИ РЕШЕЊЕ – ИЗЛАЗ РЕСТРУКТУРИРАЊЕ

ХТП ТРАЖИ РЕШЕЊЕ – ИЗЛАЗ РЕСТРУКТУРИРАЊЕ

MOZZDA PRORADI OD MARTA

Претварање дуга од 125 милиона динара у акцијски фонд поверилаца најбоље решење за излазак из кризе. Сви објекти и даље затворени, а првим гостима надају се од 1. марта

Надзорни одбор Хотелско-туристичког предузећа (ХТП) “Бања Ковиљача” пре нешто мање од два месеца именовао је Животу Исаковића за извршног директора на период од четири године.  Предузеће је преузео у веома тешком стању, са намером да оно почне да ради нормално и “стане на ноге”. Исаковић каже да се све оно што се претпостављало приликом преузимања потврдило и да је проблем што времена нема, а мора да се чека на државу од које све зависи.

– Настојимо да се изборимо за реструктурирање фирме јер се без тога не може ништа радити. Потребно је да уђемо у програм за реструктурирање и тако, уколико се они сложе, потраживања поверилаца претворимо у акцијски фонд.  У том правцу ћемо деловати да видимо шта можемо урадити. Најбитније је да се не отуђује ниједан део имовине, односно да се ништа не продаје јер ако дође до тога, то ће онда отићи по много нижим ценама него што реално вреди. Циљ је сачувати постојећу имовину и уз сагласност државе наћи стратешког партнера да би се предузеће поново ставило у функцију. Проблем је и то што је сва непокретна имовина укњижена на Специјалну болницу за рехабилитацију. Водимо интензивне разговоре са њима и како сада ствари стоје, наилазимо на њихово велико разумевање. Некада су ХТП и Специјална били јединствено предузеће и када су се раздвојили у катастру је све укњижено на њих и формално се ништа не води на нама – објашњава Исаковић.

Укупне обавезе фирме су око 125 милиона динара и то је оно што доста оптерећује консолидацију и “подизање на ноге”. Пред крај прошле године фирми је пуштена струја, али је одлучено да се “врата још увек не отварају” јер  посете нису биле договорене, а и да би се избегло стварање нових трошкова, јер само за грејање месечно треба између 600 и 700 хиљада динара.

–  Све је још ван функције, али намеравамо да примамо госте од 1. марта. Већ има одређених резервација за екскурзије и досадашње кориснике, углавном удружења пензионера. У међувремену настојаћемо да урадимо што више на сређивању стања, око реструктурирања и уписа имовине. Отежавајућа околност је што је све што смо договорили са одређеним министарствима пропало због избора и промене министра привреде, по нас у најлошијем тренутку. Морамо сада све изнова, времена немамо, а морамо да чекамо. Разговарао сам са челницима града, имамо потпуно разумевање, али су ингеренције градске управе мале зато што је држава власник и он ње све зависи – каже он.

Од четрдесетак  радника на посао тренутно долази шест, седам који раде на одржавању и документацији док су остали на годишњем или принудном одмору.

ХТП је у процес приватизације ушло у априлу 2002, али није дочекало  прву аукцијску продају због проблема разграничења друштвене и државне имовине.  Годинама  је чекала каква ће му бити судбина. Онда је од краја јануара 2011. као власник ХТП у Агенцији за привредне регистре уписана држава Србија, а тек крајем прошле године постављен је нови директор.

Т.М.С

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )