СПЕЦИЈАЛНА БОЛНИЦА ”БАЊА КОВИЉАЧА” – ПАМЕТНИМ ГАЗДОВАЊЕМ ДО УСПЕХА

СПЕЦИЈАЛНА БОЛНИЦА ”БАЊА КОВИЉАЧА” – ПАМЕТНИМ ГАЗДОВАЊЕМ ДО УСПЕХА

sremcevic

Иако је време кризе, прошла година је за Специјалну болницу за рехабилитацију “Бања Ковиљача” била најуспешнија до сада. Остварен је приход од око шест и по милиона евра, све обавезе се редовно измирују чиме данас ретко која установа може да се похвали

– Све је у људима, важно је да људи раде свој посао како треба и тада резултати неће изостати – овим речима објашњава успешно пословање др Никола Сремчевић, директор Специјалне болнице за рехабилитацију Бања Ковиљача наглашавајући, да не буде забуне, да ова установа послује по законима тржишта, не добија средства из буџета већ све заради сопственим радом.

– Ако сагледамо целокупно пословање у току прошле године гледајући финансијски резултат, број пацијената, квалитет услуга, број лекара, стручно усавршавање, консултације са врхунским професорима, мислим да нам је прошла година била најбоља до сада иако је то било време кризе. Такав успех није изненађење за нас, у питању је дугогодишње искуство и залагање свих запослених на обимном програму чији је крајњи циљ побољшавање квалитета услуга и да оне постану што доступније пацијентима који знају то да цене и зато нам се увек враћају – каже др Сремчевић.

Успешном пословању допринела су у и паметна улагања чије плодове сада убирају. У питању је постављање соларног система грејања које им је донело вишеструке уштеде.    Улагање у соларни систем може се сматрати најбољом инвестицијом у последњих двадесет година који  функционише и сада при ниским температурама и производи велику количину енергије за грејање целе установе и воде у купатилима.

– То је невероватна уштеда у току године поготово када се има у виду да смо ми сезонска установа, да лети, када има највише сунца, ми највише и трошимо топлу воду у купатилу и собама и имамо највише пацијената. Ова инвестиција је само за годину дана донела изванредан резултат а тако ће бити и убудуће јер овде практично нема издатака за одржавање. У соларни систем уложили смо 35 милиона динара, добили смо и кредит од банке која је имала наменска средстава за енергетску ефикасност и та средства вратили за три године. Иако је постојала могућност да бесповратна средства за ове намене добијемо преко државе од ЕУ ми нисмо добили ни динара захваљујући неангажовању људи који воде политику – истиче др Сремчевић.

Соларним системом покривена је цела установа, следеће године на већ постојећа постоља биће  додато још двадесетак соларних панела и тада ће цео систем бити заокружен.   Захваљујући кредитима уређене су, између осталог, виле „Далмација“ и „Херцеговина“.

–  Око шест милиона евра је уложено у установу, сви су ти кредити уредно враћени и ми сада послујемо без оптерећења. Они који кажу да се не треба кредитно задуживати греше,  кредит треба само ефикаснио уложити и не утрошити га у нешто што не доноси нови доходак и да не можеш да га вратиш. Добро осмишљени кредит је начин да функционишеш и да се развијаш – истиче др Сремчевић.

У Специјалну болницу пацијенти долазе из целе Србије, Републике Српске, али захваљујући сајту установе који је урађен и на франсуском, енглеском и руском језику, све више има и странаца. Међу пацијентима је и много деце која су смештена на Дечјем одељењу које 8. марта ове године обележава 25 година постојања. Тог дана у оквиру одељења, поред досадашњих двадесетак апартмана, биће отворено још осам. Такође, план је да се догодине изгради и 30 апартмана за госте који посећују велнес центар којих је сваке године све више.

Са једне стране успеси а са друге проблеми. Највећи проблем представља чињеница да је ова установа постигла висок ниво развоја који окружење не може да прати. Како каже др Сремчевић, две године је од локалне самоуправе тражена дозвола да установа сопственим средствима прошири пут који води према Специјалној болници како би возила могла да се мимоиђу. Никада нису добили право образложење зашто им то није дозвољено.

– Наводно, треба да се граде неки вијадукти а то ко зна када ће бити а нама пут треба овог тренутка. Сада се све  додатно искомпликовало пошто је пут прешао у надлежност

предузећа „Србија путеви“. То су невероватне и апсурдне ствари које човека погађају јер се ради  без икаквог разлога – каже он.

Ружној слици доприноси и лоша инфраструктура, путеви који воде ка Бањи Ковиљачи и Специјалној болници су у катастрофалном стању, нема путоказа нити  туристичких ознака. Ова  установа у којој је запослено око 300  људи, годишње на име доприноса издваја за град око 40 милиона и  боравишну  таксу од  око пет милиона.

– Неко ко води град треба да размисли о тим стварима и да покуша да их решава. Град ће се извући из кризе само онда ако се привреда и људи који стварају доходак стимулишу да се даље развијају а не да га спречавају у томе. У противном ће бити мањак у каси а већи намети на грађане – тврди др Сремчевић.

В. Мићић

Категорије
Подели чланак

Коментари

Wordpress (0)
Disqus ( )