
АРХЕОЛОЗИ У МАЛОМ ЗВОРНИКУ – ИСТРАЖУЈУ ТВРЂАВУ ИЗ 6. ВЕКА
Уз постојећи подземни град Карађорђевића и планирани плутајући брод хотел на Зворничком језеру, Мали Зворник би у скоријој будућности могао да понуди још једну туристичку атракцију, археолошко налазиште које потиче из шестог века а налази се на локалитету Орловине, изнад малозворничке вароши
Протекле две недеље екипа ахеолога из Београда, предвођена др Дејаном Радичевићем, доцентом на Одељењу за археологију Филозофског факултета, истраживала је старо утврђење Орловине у Малом Зворнику и према првим показатељима, овај комплекс један је од највећих из периода у којем је подигнут.
– Ископавања изводимо захваљујући средствима општинског буџета. Ово су пробна истраживања и према ономе што смо до сада видели, идеално би било да она пређу у систематска. Реч је о великом утврђеном комплексу из 6. века који има и своју рану средњовековну фазу. Могуће је да је овде почетком 7. века престао живот, а да се у 9. наставио и трајао током 10. века. На самом врху тврђаве нема трагова из познијих фаза али на падинама према Дрини постоје остаци бедема који према својој техници изградње указују да су из позног срењег века и да се тамо наставља живот, а то је време када живи и тврђава са друге стране реке у великом Зворнику – објашњава професор Дејан Радичевић.
Ово сложено археолошко утврђено налазиште састоји се из горњег града, око којег се шири подграђе, и доњег града који се спушта на Дрину. Овај локалитет није био сасвим непознат у нашој археолошкој литератури а према речима Радичевића, његове старије колеге су још седамдесетих година оставиле забелешке о њему.
– На жалост, налажиште је деценијама остало запостављено, у сенци средњевековног града у великом Зворника, који је добро познат у историјским изворима, дугог је трајања и археолошки је истраживан. Ова страна Дрине крије остатке изузетно великог утврђеног комплекса. Та тврђава, на основу досадашњих теренских истраживања, обухвата простор од око 400 пута 400 метара у доњој зони, до Дрине, а на самом врху она се сужава. Разлог њеног подизања је сасвим јасан јер је то позиција са које су се контролисале све околне комуникације. А овуда су пролазили сви дрински путеви, како у Римско доба тако и у средњем веку – детаљан је професор.
Тврђава је највероватније изграђена у градитељском подухвату за време владавине цара Јустинијана Првог (527-565. године) када се покреће огромна градитељска делатност у балканским провинцијама. Изузетне су њене димензије, по којима се може претпоставити да се овде налазило некакво регионално седиште.
– Постоје трагови разграђивања тврђаве чија је грађа искоришћена за градњу нечега другог. Ми се надамо наставку истраживања и постепеном силаску пробних радова низ падину према Дрини. На бедемима крај главног пута, види се да постоје две фазе градње и доградње. Могуће да је рано-византијска тврђава делом касније обновљена, дограђена и изнова саграђена у позном средњем веку, али то тек треба утврдити. На врху тврђаве видљиви су објекти за које готово сигурно можемо рећи да представљају цркву, великих димензија за то време, и она ће бити предмет будућих истраживања – најављује вођа археолошког тима.
ЗА РАЗВОЈ ТУРИЗМА
Зоран Јефтић, заменик председника општине каже да је Мали Зворник свестан значаја археолошких истраживања на Орловинама и да ће локална заједница подржати даља испитивања.
– Овакви пројекти су значајни и за развој наше туристичке понуде и настојаћемо да обезбедимо услове за нова истраживања. Поред онога што чинимо како бисмо оживели овај крај, туризам видимо као замајац развоја наше општине – каже Јефтић.
С. Пајић